Rohová jídelní lavice – k čemu slouží?

lavice-do-rohuK čemu je vlastně dobrá taková lavice do kuchyně či jídelny? Může plnohodnotně nahradit křesílka či židle, která známe z českých kuchyní? Je taková „lavička“ pohodlnější? Může pojmout více lidí? Případně k čemu je ještě užitečná? To si povíme dnes.

V základu slouží k pohodlnému sezení u jídelního stolu. Většinou má tvar rovné přímky, ale v prodeji jsou i ohnuté verze, tzv. rohové.

Lavice do rohu místnosti…

Díky velkému množství polstrování na sedáku (který je zde libovolně široký, protože k dispozici můžete mít teoreticky celou lavici a ne 1 omezenou židličku) a opěradle na zádech si můžete užít každý rodinný oběd či večeři. Pokud máte doma více strávníků, kterým nevadí větší blízkost při jídle (často jde o členy rodiny), tak je tento kus kuchyňského nábytku pro vás ideální.

Nedá se přímo říci, že by tato možnost byla příjemnější na posez než židle – jsou to dvě samostatně fungující prvky každé jídelny, které se mohou spolu i doplňovat. Rozhodně se na takový kousek vejde více lidí, než na klasické stoličky či židličky, které známe z mnoha českých kuchyněk.

Oblíbené materiály?

Z jakých typ dřeva/moření můžeme mít vlastní lavici?

  • Olše
  • Kalvádos

rohova-laviceMasivní dřevěné provedení u lavice je nejčastější – má hned několik výhod. Je maximálně stabilní a odolné, skvěle vypadá, protože dřevo je zde „přiznané“, neboli je krásně vidět jeho struktura, kterou neruší ani průhledný lak. Nejvhodnější dřevinou je bezesporu olše, která je přirozeně vlhku odolná, takže je ideálním dřevem pro nábytek do jídelny, kde se vždy může stát nějaká nešťastná nehoda s jídlem či pitím.

Mezi nejoblíbenější potahové látky patří rustikální dekory s květinovými motivy, ale můžete si vybrat i čistě jednoduché jednobarevné potahy/čalounění. Velmi zajímavou alternativou je potažení nábytku tzv. ekokůží – má vlastnosti pravé kůže, ale je to její humánně vytvořená přírodní a bezpečná alternativa.

Jak vybrat tu správnou?

Při výběru vhodné rohové lavice si musíte nejprve vybrat, jestli chcete klasickou rovnou, nebo tzv. rohovou. Ta přirozeně kopíruje tvar rohu místnosti (protože má tvar písmene L) a šetří tak velké množství místa. Ideální je tato varianta do menších místností, kde je potřeba mít co nejvíce prostoru volného a vzdušného. K tomu právě „rohovky“ pomáhají.