Jak vybrat ty nejlepší jídelní stoly? Poradíme vám…

Nejspíše si říkáte, že výběr správného stolu do kuchyně a jídelny není těžký. Že to jistě zvládnete sami. Ale umít vzít v potaz designový styl celé místnosti? Vhodné barevné kombinace? A co ještě židle?

Ty také potřebujete k pohodlnému vychutnání té správné rodinné večeře. A jak je vhodně zkombinovat s jednotlivými stolky? A jak vybrat ty nejpohodlnější židličky/stoličky, které vám umožní příjemně prožít i sebedelší rodinný oběd? Tak na to vám dnes také odpovíme.

Stoly na jídlo – tipy a rady

stul-dub-sonoma-kuchyneZákladem je dostatečný prostor pro místo – ten určuje to, jak si pohodlně budou všichni přísedící užívat jídlo – když do někoho budete neustále šťouchat loktem, tak to na chuti a zábavě nepřidá. Takže výběr velikosti je prvním stupněm k nejlepšímu stolu.

V základu se musíte odpíchnout od počtu členů vaší domácnosti a počítat i s případními návštěvami, které vždy alespoň párkrát do roka chodí do každé domácnosti.

Můžete tedy mít většinou tyto kombinace židlí a stolu:

  • 4+1,
  • 6+1,
  • 8+1,
  • 12+1.

Větší stoly a případně menší se moc často nevyrábějí a nepatří mezi ty nejprodávanější – tyto „konstelace“ najdete v každém lepším kameném či elektronickém obchodu a to dostatečně zastoupené, abyste si mohli vybrat vhodný styl.

Výběr – krok za krokem

A ten si probereme teď – jak najít ten nejlepší, který skvěle padne do vaší kuchyně, jako příslovečný „zadek na hrnec“? Základem je si uvědomit, jak vypadá daná místnost. Máte zde moderní prosklené dekory, případně starosvětské dřevěné prvky z masivu? A co množství nábytku? Patří spíše k modernímu stylu, nebo rustikálnímu či retro? Jak se s tím popasujete?

rozkladaci-stulDo moderních interiérů se rozhodně hodí podobně laděný jidelní set (tak se v slangu „nábytkářů“ označuje souprava židliček a stolu). Jednoduchý tvarem, minimalistcký bez výraznějších ozdob a dekorů a maximálně funkční. Některé z nich mají dokonce rozkládací desku, takže umožní přisednout ke stolku ještě více lidem.

Stolky a co dál?

Oproti tomu starosvětský přístup velí mít masivní stůl – pokud možnost z masivního dřeva – buku, olše, dubu či jiného typu, který je odolnější, stabilnější a pro mnohé i krásnější. To záleží na vašem vkusu a také typu interiéru.

Barevnost je důležitá…

Ohledně barev volíme střídmější odstíny, žádné křilavé a jako základ si vezmeme ostatní nábytek. Je hnědý? Volíme k němu světlejší odstíny hnědé, béžové, červené – spíše tedy zemní „teplé“ barvy. Máte třeba modrý interiér? Tak budeme mít nábytek raději v „chladnějších“ odstínech – světle modrá, zelená, tlumené odstíny fialové, bílé či černé.

Černá a bílá jsou univerzální barvy, které se dají zkombinovat s čímkoliv. Tak už víte, jak si vyberete svůj nový stůl do kuchyně? Snad jsme vám dostatečně poradili 🙂