Jídelní nábytek, který chcete do své kuchyně!

kuchynsky-set-do-jidelnyJak vybrat ten nejlepší kuchyňský nábytek, který udělá radost nejenom vám a členům nejbližší rodiny, ale i vašim přátelům či návštěvám, které k vám přijdou například na slavnostní večeři, nebo lehký aperitiv?

V základu musíte vybírat pečlivě – k tomu máme hned několik rad a probereme si je postupně:

  • 1) styl/design je důležitý
  • 2) pohodlnost nikdo neodmítne
  • 3) materiály, které vás „podrží“

V základu je vhodné vybírat takové kousky, které se vám osobně líbí a hodí se také do stylu vašeho stávajícího interiéru. To druhé platí samozřejmě v případě, když jen dokupujete nové věci do již hotové kuchyně/jídelny.

Barvy i stylovky v jednom

Když budete dělat vše odznova a takříkajíc od podlahy, můžete si zvolit styl, barevné schéma i různé materiály čistě dle sebe. Ale pokud máte vyhlídnutý například jen nový stůl s židlemi (neboli jídelní set), tak u něj jistě budete rešit, jak bude ladit se zbytkem interiéru.

Nedoporučujeme vám žádné divočiny – starožitný stůl dokáže zkombinovat s moderním „chladným“ proskleným interiérem málokdo (jde to, ale zvládne to asi 1 ze 100).

Takže raději se volte jednoduché cesty – stejný styl, podobná barevnost. Například moderní interiér je vhodné doplnit jednoduchým nábytkem z oceli, masivního dřeva s minimalistickým designem. Jednoduhé, čisté a hlavně nenáročné na údržbu. Rovnou plochu přetřete vlhkým hadříkem a máte uklizeno. Nemusíte řešit žádné ozdoby, vlysy, dekory, vroubkování.

Pohodlí nadevše

linka-du-kuchynePři výběru musíte brát v potaz i požadovanou pohodlnost. U barových stoliček asi nikdo neočekává, že na nich budete sedět hodiny. Takže mají menší polstrování a menší sedáky. Delší sezení ale zvládnete (i bez bolestí zad a zadku) na pěkně polstrovaných jídelních židlích se širokým sedákem. Když mají područky, tak to bude ještě příjemnější.

Materiály, které stojí za vyzkoušení

Klasikou je masivní dřevo – v kuchyni se nejčastěji používá olše (odolnější vlhkosti než ostatní), buk i dub. Alternativou (především do moderněji střižených kuchyní) jsou lamináty, ocelové/chromové nábytkové prvky – ty jsou vždy doplněny textilním či koženým polstrováním pro větší pohodlí.

A nakonec – barevností nemusíte nijak oslňovat. Stačí se držet příbuzných odstínů (světlejších nebo tmavších) a žádnou škodu si doma neuděláte. I oko laika pozná, že k hnědé nejde moc růžová. Naopak k hnědé (jak vypadá drtivá většina dřevěných přirozeně přiznaných materiálů) se hodí písková, béžová, světle i tmavě hnědá „dřevěná“). Takže žádné divočárny, zkuste se umírnit a hledejte spíše jen příbuzné barvičky….